fbpx

Selüliti yok eden 6 egzersiz

 • 24
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  24
  Shares

Selülit, kadın ve erkek herkes de ortaya çıkıyor olmasına karşın hanımların korkulu rüyalarının başında getir. Üst bacak arka kısmında daha net görünen bu durum, normal koşullarda sağlık sorunu olarak tanımlanmasa da, ilerlemiş selülit vakaları; hekim kontrolünde tedavi edilmesi gereken sorunlar olarak kabul edilir. Peki Selülit nedir?

 

Peki, Selülit nedir?

Selülit, nedenleri hala araştırılmakta olan birçok sebebe bağlı olduğu tahmin edilen bir doku anomalisidir. Doku hücrelerinin birbirine tutunmasını sağlayan bağların çeşitli şekillerde zarar görmesi ile dokuların ayrılması ve oluşan çatlak içerisinde yağ dokusunun birikmesi selülit olarak tanımlanır.

Yağ birikiminin fazla olduğu noktalarda daha sık görülen bu problem, her ne kadar yağ ile ilişkilendirilir olsa da yalnızca şişmanlar için bir sorun değildir. Yağ oranı yüksek olmayan kişilerde de selülit ortaya çıkması mümkün olabilir.

Selülitin ortaya çıktığı noktada mikro düzeyde dolaşım bozuklukları söz konusudur. Yeterli kan dolaşımını elde edemeyen doku bağları bitirir ve dokular arasında çatlaklar oluşur. Bunu engelleyebilmek için öncelikli yöntem bu dokularda kan dolaşımının sağlıklı biçimde gerçekleşmesini sağlamaktır. Bunun yanında fazla kiloları vermek de selülitin engellenmesi için diğer yöntem olarak kabul edilir.

Selülit için egzersizler

Selülit tedavisinde, birçok krem ve haricen uygulanan yöntemi deneyip sonuç alamadıysanız size doğal yöntemler öneriyoruz. Selülitin ortadan kaldırılabilmesi için düzenli egzersiz programları uygulanması tek başına dahi yeterli olabilmektedir. Selülitin azaltılması için tercih edilecek egzersiz yöntemleri, genellikle bacak kaslarının çalıştırıldığı egzersiz türleridir. Bu egzersizleri yoğun olarak bünyesinde barındıran pilates genel olarak vücudun tamamında olumlu etkilere yol açtığı gibi selülitlerin azaltılmasında da pek çok pilates egzersizi kullanılabilir. İşte size selüliti yok eden 6 egzersiz.

Egzersiz 1

Yürüyüş, insan hayatında en basit ve en faydalı egzersiz olarak kabul edilir. Düzenli yürüyüş, sadece selülitin giderilmesi için değil; vücudumuzda pek çok kas ve eklemin sağlıklı biçimde çalışabilmesi için gerekli Öncelikle egzersizdir. Tempolu yürüyüş, fizyolojik hastalıkların yanında psikolojik pek çok sağlık sorununda giderilmesini sağlar. Özellikle bacak kaslarının çalıştığı bu egzersiz biçimi, kan dolaşımını hızlandırır ve kılcal damarların da bu sürece dahil olmasına yardımcı olur. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak, selüliterden kurtulmak için en önemli egzersizdir.

Egzersiz 2

Bacak kaslarının çalıştırılmasını sağlayan bir diğer egzersiz, squad dır. Kimilerine göre ağır bir egzersiz olarak kabul edilen squad; tüm bedenin pek çok kadının aktif bir şekilde harekete geçirildiği egzersizlerdendir. Ancak Squad yapabilmek için, herhangi bir eklem ve kas rahatsızlığınız olmaması gerekir. Bu egzersiz yapmadan önce hekiminiz dan onay almanız da faydanıza olacaktır. Basit bir squad egzersizi olarak; bacaklarınızı omuz hizasında açıp, dizleriniz den ve belinizden bükülerek çömelip, hızla kalkma hareketini yapabilirsiniz. Squat tüm bedeni zorlayan bir harekettir, özellikle bel fıtığı gibi problemleri olanların bu egzersizi dikkatle uygulanması gerekir.

Egzersiz 3

Selülitleri yok edecek bir diğer egzersiz şu şekildedir. Şnav pozisyonu alın. Bu konumdayken önce Sağ bacağınızı karnınıza doğru çekin ve geriye doğru iterek yukarıya kaldırın. Aynı hareketi sol bacağınızı da tekrar edin. Bu egzersizi çok yorulmadan yapabildiğiniz kadar uygulayın.

Egzersiz 4

Yere yan uzanın. Bir bacağınızı 45 derece açı yapacak şekilde dizinizden bükün. Diğer bacağınızı yukarı aşağı yönlü hareket ettirerek bir süre çalıştıktan sonra, aynı egzersizi aynı miktarda diğer bacağınız için uygulayın. Çok ağır bir egzersiz olmamakla birlikte bu egzersiz eğer farklı noktalarda ağrılara yol açıyorsa sürdürmemeniz önerilir.

Egzersiz 5

Beşinci egzersizimiz, ağırlıkla yapılabileceği gibi ağırlık olmaksızın da uygulanabilir. Özellikle belinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız bu egzersizi yaparken ağırlık kullanmanızı öneririz. Egzersiz son derece basit; dik konumda dururken öne doğru 45 derecelik açıyla eğilin. Elinizde ağırlık varsa, ağırlığı serbest bırakıp yere paralel kalmasını sağlayın. Bu hareketi 20 defa tekrar edebilirsiniz.

Egzersiz 6

Altıncı ve son egzersizimiz de, bir önceki egzersiz gibi ağırlıkla veya ağırlıksız yapılabilir. Elimizdeki ağırlığı karın hizasında vücudumuzun tam ortasında tutarak dik pozisyonda iken dizlerimizi çapraz bir şekilde yaklaşık 45 derece açıyla bükerek eğiliyoruz. Birkaç saniye bekledikten sonra tekrar dik konuma geri döneceğiz. Bu hareket de yine 20 defa tekrarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir