fbpx

Sağlıklı ve fit olmak için 10 beslenme alışkanlığı

Sağlık, sahip olduğumuz en önemli varlığımızdır. Fit olmak ise sağlıklı olmanın bileşenlerinden bir tanesi ve en önemlisi olarak kabul edilir. Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte tüm Tıp otoritelerinin üzerinde uzlaştığı husus; beden kitle indeksinin normalin üzerinde veya altında olmasının ciddi sağlık sorunlarına yol açacağıdır.

Sağlıklı ve fit olmak için 10 beslenme alışkanlığı

Bu nedenle, başta beslenme alışkanlıklarını düzenlemek olmak üzere, sağlıklı ve fit kalabilmek için bazı davranış biçimi değişikliklerini gerçekleştirmek zorundayız. Beslenme alışkanlıklarımız, özellikle modern yaşam tarzı ile birleştiklerinde ölümcül hale gelebilirler. Ne yaparsa yapsın zayıflayamayanların aslında yegane problemi budur. Doğru ve yeterli beslenmek ve/veya fazla beslenmek sağlığımız üzerinde ciddi olumsuzluklara yol açan davranışlardır. Vücudumuzun sürdürmesi gereken faaliyetlerini sağlıklı biçimde sürdürebilmesi için dengeli beslenme öncelikli koşuldur. Tabii İçinde bulunduğumuz yaşam standartlarını da dikkate alarak beslenme miktarınızı kontrol altında tutmamız şarttır. Peki sağlıklı ve fit kalmak için ne yapmalıyız? İşte sağlığımızı korumak ve fit olmak için 10 beslenme önerisi.

1 – Doğru miktarlarda tüketin

Aşırı yemek, maalesef vücudumuzun tolere edemeyeceği bir davranış biçimidir. Günümüzde tükettiğimiz özellikle market ürünleri, çok yüksek kalori değerlerine sahiptir ve enerji olarak dönüştürülebilmeleri oldukça güçtür. Bu miktarda enerjinin harcanabilmesi için sürekli bir efor gerektiği gibi, bu besinlerin içerisinde Sağlığımıza zararlı bir çok katkı maddesi de bulunur. Bu besinleri tüketilmesi için enerji sarf edeceğimiz eylemlerde bulunmaya çalışmak yerine, enerjiye dönüştüren bileceğimiz kadar besin tüketmek daha doğru olacaktır.

2 – Öğün Kaçırmayın

Vücudumuz, belli bir süre aç kaldıktan sonra bekleme moduna geçer. Bu süre zarfında vücut minimum kalori harcayacağı çalışma sistemini benimser. Bu nedenle metabolik hızınızı düşürmemek için tam zamanında peşin ihtiyacınızı karşılamanız gerekir. Öğün atlamamak sağlıklı beslenmenin koşullarından bir tanesidir.

3 – Besin içeriklerine dikkat edin

Tükettiğiniz besinlerin vücudun ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri içermesi gerekir. Protein, karbonhidrat, yağlar, amino asitler, vitamin ve mineraller bakımından dengeli bir beslenme en önemli unsurlardandır. Bu nedenle tek tip beslenme yolunu benimsememeniz gerekir.

4 – Sebze ve meyve tüketin

Sebzeler ve meyveler barındırdıkları faydalı bileşenler ile vücudun yeterince beslenmesini sağlamakta önemli rol üstlenirler. Bunun yanında lifli yapıları sayesinde sindirim sistemi üzerinde de çok olumlu etkileri vardır. Tabii meyvelerin içerdikleri Fruktoz nedeniyle çok fazla tüketilmemesi gereklidir.

5 – Doymuş yağ tüketimini azaltın

Zeytinyağı dışındaki sıvı yağlar ve margarin türü yağların tüketimini minimum seviye indirmeniz hatta tamamen ortadan kaldırmanız önerilir. Bu yağların enerjiye dönüştürülmesi çok zordur ve vücuttaki asitlik oranını ciddi şekilde yükseltirler. Sağlıklı beslenme bileşenleri içerisinde bilhassa margarinler asla yer almamaktadır.

6 – Paketli gıdalardan uzak durun

Doymuş yağlar bakımından oldukça zengin olan ve içerdikleri Karbonhidratlar nedeniyle birer enerji bombası olarak tanımlanan paketli gıdalar, sağlıklı beslenme unsurları içerisinde kesinlikle yer alamazlar. En masum paketli gıda dahi, oldukça zararlı bileşenlere sahiptir, kilo almanıza sebep olmalarının yanında sahip oldukları katkı maddeleri nedeniyle sağlığınız üzerinde başkaca olumsuzluklara neden olabilirler.

7 –  Lifli gıdalar tüketin

Sindirilmesi gerekmeyen ancak sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlayan lifli gıdalar, düşük kalori değerleri ile sağlığımız üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı veya kepekli ekmek tüketin bunun yanında günde en az bir önümüzde glisemik indeksi düşük karbonhidrat içeren nohut ve kuru fasulye gibi baklagilleri tercih edin.

8 – Şeker tüketimine son verin

Şeker, rafine formu ile hayatımıza modern Sanayi çağı ile birlikte girmiştir. Buradan da anlayacağınız gibi şeker tüketilmesi gereken Besin maddelerinden bir tanesi değildir. Bilakis, vücudun tüm sistemleri üzerinde ciddi olumsuz etkileri bulunan bu ürünün derhal tüketmeye son vermelisiniz.

9 – Alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklardan uzaklaşın

Alkol, bir nevi konsantre Şekerdir. Düzenli alkol tüketenlerin öncelikle para ciğerlerinde, ilerleyen safhada tüm endokrin sisteminde ciddi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca alkol kullanımı hücre yenilenmesini engellediği gibi kilo almanıza da sebep olacaktır. Bu nedenle alkol tüketimi tamamen ortadan kaldırılması gereken alışkanlıklar dandır. Elbette beslenme ile ilişkisi bulunmayan sigara ve benzeri keyif verici maddeler sağlığınızı olumsuz etkilediğinden, asla kullanılmamalıdır.

10 – Yeterince su tüketin

Su hayattır. Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşur. İç organlarımızın sağlıklı çalışmasından, hücre yenilenmesine, kanın temizlenmesinden, metabolizmanın sağlıklı çalışmasına kadar birçok noktada etkili olan su tüketimi; günde 2 litrenin altında olmamalıdır. Bu nedenle günlük en çok 3 litre olmak üzere en az 2 litre su tüketmeniz gereklidir. Su içmek için susamayı beklemeli ve mutlaka en az 2 litreyi tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir