fbpx

Fazlalıklardan kurtulmanız için bilmeniz gerekenler

 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Aşırı kilolu olmak ve obezite çağımızda en ciddi sağlık sorunlarını tetikleyen ve bunun yanında kendi başına da ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilen ciddi bir durumdur. Kas ve iskelet sisteminden dolaşım sistemine, endokrin sistem rahatsızlıklarından kansere kadar pek çok hastalığa sebep olduğu bilinen aşırı kilolar zaman kaybedilmeden verilmeli ve ideal Beden kitle endeksi seviyesine inilmelidir.

Kilo Vermek için bilmeniz gerekenler

Tabii kilo verilirken bazı hususlar dikkate alınmalı ve kilo verme süreci başka sağlık sorunlarına sebep vermeyecek hale getirilmelidir. Bunu sağlayabilmek için yapabileceğiniz en doğru hareket öncelikle bir dahiliye veya endokrin hekimine başvurmak olacaktır. Zira halihazırda ortaya çıkmış olma ihtimali olan hastalıklarınız, yapacağınız diyetin niteliklerini değiştirebilir. Hatta tanımlanmamış ve sizin farkında olmadığınız hastalıklarınız yapacağınız diyetle tetiklenebilir ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Hekiminizin yapacağı analizin arkasından bir beslenme uzmanına başvurup hekimin tavsiyeleri de dikkate alınarak ortaya çıkarılacak program ile kolayca ve sağlıklı biçimde zayıflayabilmeniz mümkündür. Tabii kilo vermek için sizin de bireysel olarak birçok sağlıklı yöntemi uygulaya bilmeniz mümkündür.

Herkes kilo verebilir

Kilo almak ve vermek, insan doğasının doğal süreçleri içerisindedir. Ancak kilo almak doğal olsa da normal bir durum değildir. İnsan vücudu harcayacağı kadar kalori ihtiva eden besinlerin ötesinde tüketim gerçekleştirirse, vücut doğal olarak fazla enerji içeren besinleri depolamaya çalışır. İnsan doğasının bir parçası olan hayatta kalma içgüdüsünün tezahürlerindan bir tanesi olan depolama durumu, aslında geçici bir süreç olmalıdır. Yiyecek bulamama halinde rezervleri kullanma prensibine dayanan bu depolama durumu, düzenli ve devamlı olması halinde sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Buradan da anlayacağınız gibi Aslında kilo almak ve vermek çok da zor değildir. Ancak yaşam biçimimiz, özellikle şehir standartlarında tükettiğimiz den çok fazla enerji almamız sonucunu doğurur. Şehir yaşantısının en sağlıksız boyutu da aslında burasıdır. Doğamızın gereği olan hareketlilik seviyesinde bulunmadığınız için kaçınılmaz olarak tükettiğimiz besinleri harcayamaz ve kilo alırız. Esasında formül bu kadar basittir.

Sağlıklı kilo vermek için basit yöntemler

Öncelikle, hiç yememek veya aşırı sayılabilecek düzeyde spor yapmak, kesinlikle sağlıklı kilo verme süreci içerisinde tanımlanamaz. Vücut hayatta kalabilmek için farklı bileşenleri ihtiyaç duyar. Vücudumuzda depoladığımız fazla kaloriler, yağ olarak biriktiğinden, vücudun ihtiyaç duyduğu esansiyel bileşenleri içermez. Yani Zayıflarken Sadece vücut rezervini kullanmayı düşünmek doğru değildir. Hayatta kalabilmek için;

 • Proteinler
 • Amino asitler
 • Vitaminler
 • Mineraller

Yeterince alınmalı ve vücudun doğal işleyişinin devam etmesi sağlanmalıdır. Bununla birlikte, tükettiğimiz kalori miktarını hesaplayarak ne kadar kalori almamız gerektiğini ölçebilir, daha az kalori içeren besleyici gıdalar tüketerek enerji ihtiyacımız vücut depolarından karşılanırken, bahsettiğimiz bileşenleri almaya devam edebiliriz.

Spordaki tehlikeye dikkat

Hayat boyu Spor yapmak elbette şehir insanları için en önemli aktivitelerin başında gelir. Doğamızın geriye olan sürekli hareketliliği sağlıyor olmamız gerekir. Ancak özellikle kiloluk kimselerin yüksek Efor gerektiren sporları yapmaması ve spor yaparken mutlaka uzmanlardan destek alması gerekir. Özellikle kalp ve damar sağlığı bakımından, aşırı Efor gerektiren sporlar kilolu kimselerde ciddi sorunlara yol açabilir. Koşmak yerine tempolu yürümek, ağırlık kaldırmak yerine kültür-fizik hareketlerini yapmak çok daha doğru olacaktır. Unutulmamalıdır ki sporcular bu işi profesyonel meslek olarak yaparlar ve vücutları spor yapmaya elverişli biçimde şekillenmiştir. 30 yaş üzerinde kilolu kişilerin, kadın veya erkek olması fark etmeksizin spor yaparken çok dikkatli olmaları önerilmektedir.

Zayıflama ilaçlarına dikkat

Geçmişte bir dönem oldukça popüler olarak tüketilen zayıflama ilaçları, doğal ürünler değildir. Metabolik hızı arttıran birtakım Bitkisel karışımlar haricinde sunulan neredeyse tüm zayıflama ilaçları ve bitkisel olduğu iddia edilen kürler tehlike arz edebilir. Bu ürünlerin bir kısmı bağırsak fonksiyonlarını yavaşlatarak besinlerin sindirilmeden atılmasını sağlar ki, bu durum yukarıda bahsettiğimiz esansiyel bileşenlerin de atılmasına neden olur. Bunun yanında sürekli su kaybı ciddi bir sorundur. Benzeri biçimde metabolik hızı arttıran bazı ürünler, fizyolojik bazı problemlere yol açabilmektedir.

Sonuç olarak Sağlıklı kilo vermek için yapılması gereken öncelikle; yemek kontrolü, bunun ardından yeterli ve dengeli beslenme nedir. Günlük hareketlerinizi de artırmanız halinde, doğal olarak kilo vermeye başlayacaksınız ve sağlıklı biçimde formunuzu kavuşabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir